1 marca – Dzień Żołnierzy Wyklętych

1
Dzień Żołnierzy Wyklętych Jasło 2019
Fot. UM Jasło

Pod Pomnikiem Armii Krajowej odbyły się dziś obchody upamiętniające Dzień Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem uroczystości, które odbywają się w Jaśle od 2012, było Miasto Jasło.  Kwiaty złożono również pod budynkiem w którym w latach 1945-1949 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a w którym wieziono i torturowano żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji walczących o niepodległą Polskę.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego sześciu najbliższych współpracowników. Tych ostatnich, którzy tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Delegatury Sił Zbrojnych Na Kraj.

Naszymi lokalnymi bohaterami tego czasu są między innymi:  ppłk Józef Modrzejewski, Adam Piegłowski, Roman Myśliwiec, Władysław Szewczyk, Adam Droździewicz. To dziś ich imiona powinny zostać szczególnie wyróżnione i wspomniane. Jestem przekonany, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych umacnia w nas, Polakach, wolę trwania przy najważniejszych wartościach dla naszego narodu: wolności i honorze. Jako Burmistrz Miasta Jasła składam dzisiaj hołd bohaterom powstania antykomunistycznego

Ryszard Pabian – burmistrz miasta jasła

„Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, którzy stawiali cywilny i zbrojny opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Dotknęły ich ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub  zmarło w więzieniach. Wciąż są to jednak tylko szacunki.

W uroczystości udział wzięli: harcerze z Komendy Hufca ZHP w Jaśle im. Rodziny Madejewskich, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej im. gen. Józefa Hallera z Trzcinicy, samorządowcy, komendanci służb mundurowych, dyrektorzy instytucji, a także przedstawiciele organizacji społecznych.

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
felix
3 marca, 2019 07:45

A z kim to oni walczyli Konkretnie i rzeczowo ,ze sklepami GS „Sierp” ,gospodarzami tymi co ziemię dzielili ? Albo Kury Albo Kaczki brali po lasach się chowali na III wojnę światową czekali po 1945 i kapitulacji Niemiec? Pewnie jak Jasło odbudowywali źli i paskudni Komuniści z KPP opisywali „Jak walczyliśmy rzeszowskiem”. PPR PZPR może BH, PSL, ZSL i lud roboczy a tu WiN ,NSZ,UPA, OUN szli sobie strzelcy przez zielony las nie mieli pieniędzy ale mieli czas i robili rybcium pypcium, rybcium pypcium to oni żwir i piach w tryby odbudowy szuflowali.Czym to Urząd Bezpieczeństwa innym był od UOP… Czytaj więcej »