wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

3,5 mln euro dla Jasła z Funduszy Norweskich!

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Program Rozwój lokalny, finansowany w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 – 2021, ma wspierać samorządy w dążeniu do poprawy jakości życia lokalnych społeczności. Odpowiada na szereg trapiących je problemów zapobiegając ich dalszej degradacji.

Całkowity budżet programu wynosił 117,6 mln euro i miał być rozdzielony pomiędzy 15 zwycięskich miast. W związku sytuacją epidemiczną, która znacznie osłabia samorządy, zdecydowano o zwiększeniu liczby beneficjentów do 29 miast. Na każde z nich zamiast pierwotnie zakładanych 10 mln euro przypada obecnie 3,5 mln euro. Oznacza to konieczność skompensowania projektów do wartości otrzymanego finansowania. Zachowanie ich komplementarności, przy udziale znacznie mniejszych środków, musi się wiązać z ograniczeniem zakresu zadań. 

Operatorem programu jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Potrzebne są kompleksowe i skoordynowane działania, żeby między innymi poprawić jakość powietrza, dostosować się do zmian klimatycznych, zatrzymać negatywne trendy depopulacyjne, odpowiedzieć na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, stworzyć dobre warunki do rozwoju przedsiębiorczości czy wzmocnić wydajność lokalnej administracji. – www.eog.gov.pl

“Jasło, moje miasto, mój dom”

Pozyskanie środków z Funduszy Norweskich jest ogromnym sukcesem wszystkich, którzy uczestniczyli w opracowaniu Planu Rozwoju Instytucjonalnego i Programu Rozwoju Lokalnego Miasta Jasła. Miał w tym udział Urząd Miasta w Jaśle przy udziale wielu partnerów:

 • Powiatu Jasielskiego
 • Związku Gmin Dorzecza Wisłoki
 • Jasielskiego Stowarzyszenie Przedsiębiorców
 • Fundacji Aktywna Galicja
 • Caritasu Diecezji Rzeszowskiej
 • Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Jaśle
 • Jasielskiego Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum Pro Cultura”

Znaczący wkład mieli również mieszkańcy Jasła. W przygotowaniu projektu, w kilkudziesięciu różnego rodzaju spotkaniach, udział wzięło:

 • 454 osoby w spotkaniach konsultacyjnych
 • 485 osób w warsztatach diagnostyczno-projektowych
 • 2449 osób w badaniach ankietowych
 • 618 osób w konsultacjach on-line

Niemal 16 mln zł dla Miasta Jasła

Pozyskanie środków nie było łatwe. Konkurencja pomiędzy samorządami była bardzo mocna i nie wszystkim miastom się to udało. Dzięki dobrze przygotowanym dokumentom Jasło uzyskało dofinansowanie, dzięki któremu będzie mogło zrealizować wiele tych zadań, które zostały w tych dokumentach ujęte.

W trakcie konferencji głos zabrał Burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

(…) musze przyznać że byliśmy szczęśliwi gdy znaleźliśmy się w gronie 54 miast, bo już wtedy mieliśmy świadomość, że przy wsparciu Związku Miast Polskich (…) mogliśmy przeprowadzić pogłębione diagnozy problemów, które mamy w mieście a przy okazji wyznaczyć te cele, które potem znalazły się w tych dwóch kluczowych dokumentach.

(…)

Owszem, 3,5 mln euro pozwala zrealizować wiele tych zadań, które zostały w tych dokumentach ujęte, ale to także kierunek działań, które będziemy chcieli realizować w najbliższych latach (..)

Tych działań jest wiele. Ujęliśmy je na kwotę ponad 55 mln zł, bo to nie tylko były te środki kwalifikowane, ale też działania uzupełniające (…)

Wszyscy poruszaliśmy się w tych obszarach, które zostały nam w jakiś sposób narzucone, ale pewnie przyznacie, że każde z tych działań, mimo że przypisaliśmy je do poszczególnych obszarów, tak naprawdę oddziałują na pozostałe. Bez ich komplementarnego wykonania ten rozwój społeczno-gospodarczy, który jest naszym celem, nie byłby możliwy.   

Na zakończenie Burmistrz podziękował mieszkańcom, którzy licznie i chętnie uczestniczyli w przygotowaniu projektów.  

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
10 lipca, 2021 18:30

Napiszę panu komentarz żeby panu nie było smutno że nikt pana strony nie czyta. Ja czytam.

- Reklama -

Ostatnie artykuły